Úlevy na pojistném pro seniory

Úvod  Senioři  Sociální a zdravotní pojištění seniorů

Podnikatel, kterému je přiznán starobní důchod, je povinen být účasten důchodového pojištění při zisku z podnikání dosahujícího stanovené hranice. Dále se na něj nevztahuje ustanovení o minimálním vyměřovacím základu pro odvod zdravotního pojištění.

Z ustanovení § 9 odst. 6 písm. b) zákona o důchodovém pojištění vyplývá, že samostatná výdělečná činnost osoby, které je přiznán starobní důchod, je pro účely sociálního pojištění považována za vedlejší činnost. Podmínkou je, že se jedná o osobu samostatně výdělečně činnou, která není účastna nemocenského pojištění.

Osoba samostatně výdělečně činná (podnikatel) vykonávající vedlejší činnost je v kalendářním roce účastna důchodového pojištění po dobu, po kterou vykonávala vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud rozdíl mezi příjmy a výdaji dosáhl stanovené částky při podnikání ve všech 12 měsících (stanovená hranice je každoročně zveřejňována na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení). V případě, že této částky nedosáhne, neplatí sociální pojištění z dosažených příjmů.

Na podnikající starobní důchodce se dále nevztahuje ustanovení o minimálním vyměřovacím základu pro odvod zdravotního pojištění. Plátcem pojistného je u starobních důchodců stát. Pojistné tak hradí ze skutečně vydělaných příjmů ze samostatné výdělečné činnosti.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Doposud nebyl přidán žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Komentáře můžou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste registrovaní, přihlašte se nebo se zaregistrujte.
Tip
Registrujte se ještě dnes pro zasílání pravidelných e-mailů s našimi daňovými tipy.