Jak dosáhnout na osvobození při prodeji bytu nebo rodinného domu

Při nesplnění podmínek osvobození příjmů z prodeje bytu nebo rodinného domu lze pořídit nemovitost i svému dítěti, získané finanční prostředky však zdaňuje.

Příjem fyzické osoby z prodeje rodinného domu nebo bytu, a to včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu a včetně souvisejícího pozemku, je osvobozen podle § 4 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů od daně za předpokladu, že zde měl prodávající bydliště nejméně po dobu dvou let bezprostředně před prodejem. Požadavek doby trvání vlastnictví je v tomto případě nepodstatný.

Pokud měl prodávající v rodinném domě nebo bytě bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší dvou let a použije-li získané prostředky na financování své vlastní bytové potřeby nejpozději do jednoho roku následujícího po roce, v němž příjem z prodeje bytu přijal, je příjem z prodeje osvobozený. Tento příjem je osvobozen v souladu s § 4 odst. 1 písm. u) zákona o daních z příjmů i v případě, že částku z prodeje vynaložil na obstarání bytové potřeby v době jednoho roku před jejím obdržením.

Pokud nesplní poplatník časový test pro osvobození prodávaného bytu a získané finanční prostředky použije na financování bytové potřeby svého dítěte, příjem z prodeje zdaňuje. Nesplní totiž podmínku financování vlastní bytové potřeby. Podmínkou osvobození tohoto příjmu je použití prostředků získaných prodejem pouze na pořízení vlastní bytové potřeby poplatníka, nikoliv bytové potřeby jeho rodiny nebo dalších osob.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Doposud nebyl přidán žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Komentáře můžou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste registrovaní, přihlašte se nebo se zaregistrujte.
Tip
Registrujte se ještě dnes pro zasílání pravidelných e-mailů s našimi daňovými tipy.