Příjmy z užívání ochranné známky bez sociálního pojištění

Úvod  Podnikatelé, svobodná povolání  Pojistné na sociální a zdravotní pojištění podnikatelů

Příjmy z poskytnutí ochranné známky se nezahrnují do vyměřovacího základu pro sociální pojištění, nejedná se totiž o výkon samostatné výdělečné činnosti.

Sociální pojištění se nehradí ze všech příjmů z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti. Zaregistruje-li poplatník ochrannou známku u příslušného úřadu a dále za úplatu ji poskytne do užívání jinému subjektu, příjmy z takto poskytnuté ochranné známky se nezahrnují do vyměřovacího základu pro sociální pojištění, nejedná se o výkon samostatné výdělečné činnosti. Příjmy z poskytnutí ochranné známky se zahrnují pouze do vyměřovacího základu pro zdravotní pojištění.

Může to být pro poplatníka zajímavá úspora na pojistném a na jeho celkovém odvodovém zatížení. Pokud uplatní poplatník výdajový paušál ve výši 40% obdržených příjmů, zdaňuje zbylých 60% příjmů sazbou daně 15%. Daňové zatížení tak činí 9% z obdržených příjmů, sociální pojištění je nula a zdravotní pojištění se stanovuje z 50% zisku, tedy z 30% obdržených příjmů. Zdravotní pojištění činí 13,5% z 30% příjmů, tedy odvodové zatížení zdravotním pojištění činí 4,05 % z obdržených příjmů. Celkový povinný odvod je součet 9% a 4,05%, tedy 13,05%. Celkem přijatelná sazba konečného odvodového zatížení.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Doposud nebyl přidán žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Komentáře můžou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste registrovaní, přihlašte se nebo se zaregistrujte.
Tip
Registrujte se ještě dnes pro zasílání pravidelných e-mailů s našimi daňovými tipy.